Cvičení pomáhá při obtížích spojených s menopauzou
Australská studie uveřejněná v lednovém čísle časopisu Maturitas potvrdila předpokládanou skutečnost, že pravidelná fyzická aktivita u žen středního věku je chrání před depresemi, úzkostnými stavy a somatickými příznaky, jako jsou návaly atd., typickými pro perimenopauzální období. Aktivní ženy 3x častěji odpoví, že se cítí v dobrém zdravotním stavu a častěji (až o 90%) vyjádří spojenost s kvalitou svého života.
Studijní skupinou bylo 2606 žen z finského registru narozených v roce 1963. V době hodnocení jim bylo v průměru 49 let. Z nich 28% stále menstruovalo, 31 % bylo označeno za perimenopauzální (přítomny nepravidelnosti menstruačního cyklu), 23% nemenstruovalo a 18% užívalo hormonální substituci a nebylo tedy do studie zahrnuto.
Za fyzicky aktivní byly označeny ženy, které se věnovaly fyzické aktivitě o střední intenzitě (např. rychlá chůze) alespoň 2.5 hodiny týdně nebo 1.25 hodiny týdně s vysokou intenzitou (běh) a k tomu alespoň 2x týdně posilovaly nebo provozovaly balanční cvičení. Tato kritéria splnilo více než 50 % z hodnocených žen. Zajímavostí je, že polovina z těchto žen měla BMI index pod 25 (tj. s normální tělesnou hmotností).
Autoři studie dále zjistili, že méně aktivní ženy mají o 44% větší výskyt deprese nebo úzkosti, o 48% více problémů s pamětí a schopností se koncentrovat.
Je zřejmé, že studie prokázala další důležitý důvod, proč se věnovat pravidelným pohybovým aktivitám.
Přečtěte si také: Intenzivní pohyb prodlužuje život
Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.