Marek Opočenský – Clenbuterol: Strašák pro sportovce
Látka clenbuterol poprvé výrazněji vešla do povědomí v souvislosti s případem Alberta Contadora. Tento světoznámý cyklista měl pozitivní dopingový test právě na clenbuterol a následně byl potrestán zákazem činnosti. Contador úmyslné požití zakázané látky odmítal. Hájil se tím, že se clenbuterol do jeho těla dostal zkaženým masem.
Na nebezpečí konzumace clenbuterolu prostřednictvím stravy poukázala studie německého Institutu Manfreda Donikeho a výzkumného Centra pro prevenci a výzkum dopingu při univerzitě v Kolíně nad Rýnem. V rámci šetření, které mimo jiné probíhalo v Číně či Mexiku, byly srovnávány hodnoty clenbuterolu před odjezdem a po návratu ze zahraničí. Zatímco před cestou vybraní zástupci clenbuterol v těle neměli, testy po příjezdu odhalily přítomnost zmiňované látky v hodnotách od 90pg/ml do 115pg/ml. Je potřeba uvést, že jakákoliv přítomnost této látky v organismu sportovce je považována za pozitivní dopingový test
Ve výše zmíněných regionech farmáři přikrmují zvířata clenbuterolem, kvůli zvýšení produkce masa. Běžnou konzumací masa či uzených výrobků tak sportovec do sebe může nevědomky vpravit tuto nepovolenou látku. Kromě EU však není výskyt inkriminované látky v mase zakázán, a proto jsou sportovci na ostatních kontinentech vystaveni zvýšenému riziku. Měli by proto dodržovat určitá preventivní opatření, jako je stravování se v zařízeních doporučených místními organizátory či pořadateli. Dále by se měli vyvarovat nákupů masa a uzenin na lokálních tržištích.
Autor: Marek Opočenský
Zdroj: www.antidoping.cz