Čím nadměrné sezení zkracuje život?
Tím, že zkracuje telomery, neboli koncové části chromozómů. To prokázala nedávno uveřejněná studie v British Sport Medical Journal (Per Sjogren et al.). Již dříve bylo prokázáno, že zdravý životní styl telomery prodlužuje, naopak kouření a stres je zkracuje. Studie ze švédské Karolinska Institutet potvrdila, že fyzická aktivita touto cestou chrání DNA před jejím stárnutím. Telomery jsou důležité pro stabilitu chromozomů a jejich význam je přirovnáván k plastovým koncům na tkaničkách, které brání “třepení”, neboli shlukování chromozomů.
Studie hodnotila délku telomer v bílých krvinkách celkem 49 obézních, průměrně 68letých jedinců. Jejich pohybová aktivita byla měřena pomocí krokoměru a dotazníků po dobu 6 měsíců. Bylo překvapivě zjištěno, že počet kroků ve studii nekoreloval s délkou telomeru, a tak neovlivňoval délku života, zatímco doba sezení ano.
Ukazuje se, že doba sezení je nezávislý rizikový faktor pro rozvoj obezity, diabetu a kardiovaskulárních onemocnění, a to nezávisle na počtu týdně strávených hodin cvičením nebo celkovou pohybovou aktivitou. Průzkum naopak prokázal dopad i krátkých přestávek na obvod pasu, krevní tuky, glukózový metabolismus u sedavých zaměstnání. Autoři studie závěrem uvedli, že se ukazuje, že u starších osob je důležitější omezit čas strávený sezením, než samotné navýšení času věnovaného fyzické aktivitě.
Autor: MUDr. Martin Opočenský, PhD.