Jak škodí sedavý způsob života?
V minulosti sedavý způsob trávení volného času spočíval ve vysedávání u televize, v dnešní době takový životní styl zahrnuje vysedávání před obrazovkami všeho druhu, především před obrazovkami počítačů či DVD přehrávačů a pasivní způsob přepravy. Podle americké studie NHANES z let 2003-2006 tráví mladiství ve věkové skupině 13-19 let svůj volný čas následovně: 8,4 hodin sedavým způsob života, 5,2 hodin lehkou fyzickou aktivitou a pohybem o střední a vysoké intenzitě pouze 0,7 hodiny.
Sedavý způsob života je definovaný výdejem energie pod 1.5 MET (metabolický energetický ekvivalent pouze lehce nad úrovní bazálního metabolismu) a neškodí pouze absencí pohybové aktivity, ale zároveň i větší konzumací vysokoenergetické stravy tzv. snacking. Dále je spojen s nevhodným složením těla, malou tělesnou zdatností a z toho vyplývajícím nedostatkem sebevědomí. Studie prokázaly i horší studijní výsledky u mladých ve věku 5-17 let.
Absence pohybu prokazatelně vede k vzestupu onemocnění cukrovkou, kardiovaskulárními chorobami, nádorů prsu a tlustého střeva i duševních onemocnění. U dětí potom vede zejména k nadváze až obezitě, nárůstu kardiovaskulárních rizikových faktorů jako je vzestup systolického krevního tlaku a zpomalení vývoje kognitivních schopností.
Bylo zjištěno, že malá kardiovaskulární zdatnost představuje větší riziko než kombinace kouření, alkoholu a diabetu dohromady. A jejím zvýšením by hrozba úmrtí měla klesnout o více než 30%. Toto zjištění potvrzuje americká studie s 10 tisíci sledovanými po dobu přesahující 5 let, která prokázala, že 150 minut pohybové aktivity minimální až střední intenzity týdně vede k poklesu mortality o 36%. Odhaduje se, že každoročně nedostatek pohybu usmrtí více než 3,3 miliónů lidí, a proto je řazen mezi hlavní rizikové faktory. Fyzická inaktivita stojí za 1 až 2.6% výdajů za zdravotní péči.
MUDr., Martin Opočenský, Ph.D.