Studená voda pomáhá odstranit svalovou bolest
Odborníky bylo prokázáno, že kryoterapie opravdu funguje. Jedná se o léčebné použití studené vody s cílem zamezit vzniku svalových bolestí a podpořit regeneraci po intenzivním tréninku. Tuto praxi, kterou používají různé elitní sportovní kluby (např. oddíly z nejvyšší basketbalové ligy žen), jako vědecky podloženou označila i metaanalýza studií Cochranovy databáze (Bleakley C, McDonough S, et al.).
V nedávném vydání British Journal of Sport Medicine, v čísle věnovaném svalovým zraněním, dále autoři článku uvedli, že kryoterapie pravděpodobně brání vzniku bolesti svalů a jejich otoku po intenzivním cvičení svým protizánětlivým působením (Banfi et al, 2010).
V analýze byla rozebírána data z celkem 17 studií s dohromady 366 účastníky. Předmětem hodnocení byl především vznik bolesti svalů, jejich citlivosti na dotek a také popis, jak se liší subjektivní pocit doby nutné k odeznění bolestivosti svalů. Ponoření se do studené vody bylo porovnáváno s několika různými strategiemi: prostým odpočinkem, ponořením se do teplé vody, střídáním studené a teplé vody a dalšími metodami jako strečink, masáž, kompresivní části oděvu atd.
K použití kryoterapie musí dojít časně po cvičení, ve 13 studiích byla použitá voda s teplotou 10 až 15 C, ve čtyřech studiích dokonce voda s teplotou 5 až 9 C. Průměrná doba ponoru byla 5 až 24 minut. Výsledkem bylo snížení bolestivosti svalů po 24 hodinách o cca 45%.
Analýzy Cochranovy databáze jsou známy svou kvalitou a nezávislostí na komerčních vlivech, což nelze v současné době informační nadprodukce pominout.