Co je to VO2max?
VO2max je biologický ukazatel maximální vydané energie, který se vyjadřuje spotřebou kyslíku za minutu na kilogram hmotnosti. Mimo jiné popisuje schopnost vstřebat vdechnutý kyslík pomocí dýchacího ústrojí, dále jej transportovat díky oběhovému systém do cílového místa, kterým je v tomto případě svalová tkáň. Celý proces je ještě mnohem složitější a roli v něm hraje schopnost difúze kyslíku na tzv. alveolo-kapilární membráně v plicích, dále hodnota srdečního výdeje (součin tepového obejmu a srdeční frekvence) i schopnost extrakce kyslíku v tkáních atd.
Maximální spotřeba kyslíku je individuální hodnota, která je podle odhadů dána z 25-40% dědičnosti. Ta především ovlivňuje poměrné složení typů svalových vláken. Rozlišujeme především tzv. pomalá neboli červená svalová vlákna s především oxidativním zdrojem energie a tzv. rychlá neboli bílá svalová vlákna s převážně anaerobním metabolismem. Dalšími důležitými faktory je hmotnost, složení těla a stupeň adaptace na tělesnou zátěž neboli trénovanost.
Proč je dobré znát svůj VO2max?
V02max je klíčový především pro vytrvalostní sporty, zde je jeho vysoká hodnota nezbytnou podmínku úspěchu. Není náhoda, že mezi muži má zřejmě nejvyšší změřenou hodnotu tohoto parametru slavný norský běžec na lyžích Bjorn Daehli 96 ml/kg/min (změřeno mimo sezónu), mezi ženami naše slavná běžkyně Jarmila Kratochvílová s 72.8 ml/kg/min. V02max je zvláště důležitý ve sportech jako běh, cyklistika, veslování, plavání atd. S hodnotami V02max se pracuje i v klinické medicíně, jsou jedním z parametrů, které se stanovují např. u pacientů před zvažovanou transplantací srdce nebo odebráním části plic, kdy určitá hodnota tohoto parametru je nutná pro kvalitní pooperační život.
Jak probíhá měření VO2max?
V02max se stanovuje v tzv. zátěžových laboratořích, kdy je vyšetřovaná osoba vystavena vzestupné zátěži na ergometru nebo na běhátku. Pro směrodatnost výsledku je nezbytné trvání zátěže řádově v délce 10-12 minut tak, aby hodnotu příjmu kyslíku v posledních okamžicích před vyčerpáním bylo možné skutečně označit za maximální, a odpovídá situaci vyčerpaných veškerých kapacit, tj. maximální minutovou ventilaci a maximální srdeční frekvenci. Hodnoty mezi V02max se mezi běhátkem a ergometrem liší, na běhátku jsou minimálně o 10% vyšší a to v důsledku zapojení většího počtu svalových skupin oproti zátěži na ergometru.
Pro více informací si můžete přečíst článek Proč je dobré znát svůj VO2max?
Můžete využít měření VO2max nebo sportovních prohlídek v naší sportovní ambulanci.
Všechna vyšetření provádí zkušený kardiolog a sportovní lékař MUDr. Martin Opočenský, Ph. D.